Doktorlar maaşlarına zam istiyor!

Doktorlar maaşlarına zam istiyor!
  • 13 Ekim 2021, Çarşamba 21:39

HEKİM MAAŞLARI İYİLEŞTİRİLSİN

Adana Şehir Hastanesi önünde bir araya gelen hekim ve sağlık çalışanları maaşlarının iyileştirilmesini isteyerek basın açıklaması yaptı. Adana Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Selahattin Menteş, Hekimlerin artık Türkiye’de hekimlik yapmak yerine yurtdışında göçmen doktor olmayı tercih ettiğini söyledi.

191’İ HEKİM 477 SAĞLIK ÇALIŞANI HAYATINI KAYBETTİ

Türk Tabipleri Birliği (TTB) 2. Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, hekimler SES Başkanı Dr. Mürşit Enis Akyüz ve sağlık çalışanlarının katıldığı açıklamada yaklaşık iki yıldır tüm hekim ve sağlık çalışanları canını dişine takarak özveri ile pandemiye ve diğer hastalıklara karşı mücadele ettiklerini belirten Adana Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Selahattin Menteş, “Son yıllarda hekimlerin ve sağlık çalışanlarının hakları tarihinde görülmemiş şekilde gerilemeye, angaryalar ve iş yükü de bir o kadar artmaya devam ediyor. Sağlıkta “dönüşüm”le her geçen yıl giderek artan oranda geriletilip erozyona uğratılmış ekonomik ve özlük haklarımızdaki kayıplar, sağlık emekçilerinin omuzlarına yüklenen COVID-19 pandemisi ile mücadele sürecinde de devam etmiştir. Hekimler her yönüyle bu süreçte fedakârca çalışmış; etik ilkelerden yana hekimlik değerleri ile toplum sağlığı için insanüstü gayret göstermişlerdir. Toplumda en fazla hastalanan ve hayatını kaybeden meslek grubu sağlık çalışanları olmuştur. Tüm bu süreçte maalesef 191’i hekim olmak üzere 477 sağlık çalışanı hayatını kaybetmiştir.”

5 DAKİKADA MUAYENE OLMAZ

“Uzun saatler kesintisiz fazla çalışma, sık nöbet tutma, yoğun iş yükü, şiddete maruz kalma sağlık ortamlarının olağan hallerine dönüşmüştür. 36 saat hastanelerden çıkamayan genç hekimler, mesai saati kavramı nedir bilmeyen uzmanlar bulunmaktadır. Kamunun yanı sıra özel hastanelerde de yoğun emek harcayan hekimlerin emekleri sömürülmekte, şirket kurdurma ve ciro baskısı gibi ticari zorlamalar meslek onuruna yakışmayan uygulamalar ile karşılaşmaktadırlar. Sorunlarımız yalnızca çalışma saatleri, çalışma alanları, ödemeler ile sınırlı kalmamaktadır.  Mesleğimiz, güvencesizliğin en yaygın olduğu iş kollarından biri haline getirilmiştir. Bu değişim baskının, mobbingin, ayrımcılığın, eşitsizliğin ve kayırmacılığın alabildiğine yaygın hale gelmesine neden olmuştur. Son olarak da hekimler muayene sırasında hemşire veya sağlık personeli olmadan muayene yapmaya zorlanmış. Muayene süreleri ise 5 dakikaya düşürülmüştür. Bu 5 dakikada hastanın tüm anemnezini almamızı ve tanıyı koyarak tedavisini düzenlememiz istenmektedir.”

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık