Bankalar emekli maaşının tamamına haciz koyabilir mi?

Milyonlarca emekliyi çok yakından ilgilendiriyor. Nakit sıkıntısı çeken emekli vatandaşlar bankalardan kredi kullanıyor. Fakat birçok kişi banka evraklarını imzalarken tam olarak okumadığı için neyi imzaladığını bilmiyor. Bu durum da mağduriyetlere neden olabiliyor. Kredilerin geri ödenmesinde yaşanan aksaklıklarda emeklilerin maaşlarının tamamına haciz konulabiliyor. Böyle bir durumla karşılaşılmaması için maaşlarına el konulabileceğine dair muvafakat evrakının imzalanmaması gerekiyor.

Bankalar emekli maaşının tamamına haciz koyabilir mi?
  • 17 Nisan 2020, Cuma 21:23

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Aziz Koçal, emeklilerin, kredi kullanırken, taksitleri ödeyememeleri halinde maaşlarına el konulabileceğine dair muvafakat verebildiklerini belirterek, maaşlarının tümüne haciz konulmaması için muvafakat evrakını imzalamamaları gerektiğini bildirdi.
Koçal, yaptığı yazılı açıklamada, koronavirüsle mücadele kapsamında bazı vatandaşların ekonomik olarak sıkıntı yaşayabildiğini, bu süreci atlatmak için kredi talebinde bulunabildiğini anlattı.

Milyonları ilgilendiriyor! Resmen yürürlüğe girdi
Bankalardan kredi almayı tavsiye etmediklerini aktaran Koçal, özellikle emeklilerin, kredi başvurusu onaylanıp sözleşme aşamasında bankaların kendilerine sunduğu evrakları incelemeleri, maaşla ilgili bankaya muvafakat vermemeleri gerektiğini vurguladı.
Koçal, bankaların, kredi verdikleri esnada emeklilere imzalattığı evraklar arasında maaşlarla ilgili muvafakat yazısının bulunduğunu belirterek, şu uyarılarda bulundu:
"Bilindiği üzere emekli maaşları SGK alacakları ve nafaka ödemesi dışında emeklinin muvafakatı olmadan haczedilemez. Emekli vatandaşlarımız farkında olmadan kredi taksitlerini ödeyemezse emekli maaşının alınması konusunda bankaya muvafakat veren yetkiyi imzalayabiliyor. Bankaların, tüketiciye gerekli açıklama yapmadan muvafakat imzalattıklarına dair yoğun şikayet alıyoruz. Bu konuda mağduriyet yaşayan emekli tüketicilerimiz bulunmaktadır."

İşte emeklilik için yapılması gerekenler… İşte emeklilik için yapılması gerekenler…

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık