Reklamı Geç
10 saniye kaldı
adsacılıs

YKS sonrası tercih döneminde bunları sakın yapmayın!

YKS sonrası tercih döneminde bunları sakın yapmayın!
  • 28 Temmuz 2020, Salı 22:32

Milyonlarca öğrencinin geleceğini etkileyen ve merakla beklenen Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın sonuçları açıklandı. Peki, YKS sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrenciler tercih yaparken nelere dikkat etmeli? Üniversite tercihlerinde püf noktalar neler?
Korona virüs salgını nedeniyle olağanüstü bir sınav dönemi geçiren öğrenciler, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda gösterdikleri performansın sonuçlarını bugün aldı. Kimi öğrenciler sınav sonuçlarına sevinirken, kimi gözyaşı döktü.
Öğrenciler, sonuçların açıklanmasının ardından tercih dönemine odaklandı. İstedikleri üniversiteye girebilmek için tercih sıralaması yapacak öğrenciler, tercih yaparken nelere dikkat etmeleri gerektiğini merak ediyor.

Üniversite adaylarına YKS tercih dönemi için öneriler

Peki, üniversite tercihi yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

YKS SONRASI ÜNİVERSİTE TERCİHİ YAPARKEN BUNLARA DİKKAT

Uzman Eğitimci Hayati Okay, Tıp Tercihim’de, öğrencilere önemli uyarılarda bulundu. Tercih sürecinin sınav süreci kadar önemli olduğunu belirten Okay, “Yaşamlarımızda önemli basamaklar vardır. Bu basamaklar kritik kararları barındırır. İşte bu kritik basamakta yapmanız gereken ise kendi özellikleriniz ile özdeşleşen alanlara yönelmeniz… Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu yayınlandığında öncelikle bu kılavuzu dikkatlice incelemelisiniz. Üniversiteleri görme fırsatınız varsa bunu değerlendirin. Tercih yaparken izlemeniz gereken çok önemli adımlar var. Bu adımlara dikkat ederek tercih listenizi mümkün olduğunca doğru şekilde oluşturabilirsiniz" dedi.

İŞTE DOĞRU TERCİH ADIMLARI

1. Yükseköğretim Programları ve Kontenjanlar Kılavuzu mutlaka okunmalı ve bu kılavuza göre hiçbir ön şart gözetilmeksizin istek sırasına göre tercih edeceğiniz tüm program ve bölümler belirlenmeli. http://www.osym.gov.tr

2. Belirlenen program ve bölümlerin yanlarına tüm özellikleri (burs, ücret, özel koşullar vb.) ve tercih edilen bölüme bir önceki yılda giren adayların başarı sıraları yazılmalıdır.

3. Tercihler kesinlikle başarı sırasına göre yapılmalıdır.

Hangi Tür Üniversiteyi seçmeli?

Hangi tür bir üniversiteye gitmek istediğinizi bilerek tercih listesini oluşturmalısınız. Üniversiteleri dört ayrı kategoriye ayırmak mümkündür;

1.Devlet Üniversiteleri;

2.Vakıf Üniversiteleri

3.KKTC de bulunan Üniversiteler

4.Yabancı Üniversiteler

Peki tercih aralıkları ne olmalı?

Örneğin ; Başarı sıralaması 20 binde olan öğrencilerin ilk 4-5 binden birkaç tercih yapması, ama tercih yoğunlaşmasının 10-25 bin arasında olması, daha da somutlaştıracak olursak; kendi sırasının yarısı ve yarısı kadar fazlası aralığında liste oluşturulabilirler. Yani aday 20 binde ise 10bin ile 30 bin aralığında tercih listesi oluşturabilir.

4. Bu ön belirlemelerden sonra, kazandığınızda gidip öğrenim görmeyeceklerinizi, barınma sorunu oluşturabilecek, sadece puana göre yazılan fakülteleri, ileride daha büyük sorunla karşılaşmamak için listenize almayın.

5. Fakülteyi kazandığınızda kayıt yaptırılsın veya yaptırılmasın başarı katsayınızın bir sonraki yıl yarı yarıya düşeceğini unutmayın.

6. Farklı puan türlerinden tercih yapacak adaylar tercih listelerini, her alandan en çok istedikleri bölümlere göre oluşturulmalı.

7. Yeni açılan ve Taban Puanı belli olmayan bölümlerin başarı sıraları kılavuzda --- şeklinde görülecektir. Bu bölümler yakın puanlı yakının da ki bir üniversite ile kıyas edilerek tahmini sıralaması bulunabilir.

8. Tercih Listenizde yer verdiğiniz bölüm ve programların devlet, vakıf, KKTC veya yurtdışı da olsa maddi şartlarına dikkat edilmelidir. Ayrıca devlet üniversitelerinde de yurtdışı üniversiteleriyle ortak yürütülen bölüm/programların ücretli olduğu göz önüne alınmalıdır. Bu bölümlerin belirli dönemleri Türkiye'de, belirli dönemleri de yurtdışında okutulur. Hem Türkiye'de hem de yurtdışında okunan yıllar için belirli bir ücret ödenmektedir.

9.Tercih Listenizde sıralama yaparken öncelik vereceğiniz kriterler arasında, üniversitenin sunduğu kampüs olanakları, ulaşım imkanları, yurt, barınma ve yemek durumuna, yabancı dil eğitiminden eğitim programına, üniversitenin bulunduğu şehir, burs durumu, ek ücret uygulamasından hazırlık sınıfı şartına göre pek çok ölçüt yer alabilir.

10. Aile istiyor diye kesinlikle sevmediğiniz bölümü, alanı seçmeyin. Unutmayın; Seçeceğiniz mesleği siz yapacaksınız aileniz değil. Sevmediğiniz istemediğiniz bir bölümü puanınız tutuyor diye listenize almayın.

YATAY GEÇİŞ NEDİR?

Yatay Geçiş, üniversite sınavı sonuçlarına göre bir programa yerleştirildikten belli bir dönem sonra, aynı ya da farklı bir bölüme ya da başka bir üniversitedeki bir bölüme geçmek isteyen öğrencilere ilgili üniversitenin kuralları çerçevesinde geçiş imkanı veren bir uygulamadır. Yatay geçişin koşulları fakülteden fakülteye farklılık gösteriyor. Başvurular, adayların genel not ortalaması, farklı puan türlerindeki programlara geçiş için öğrencinin sınava girdiği yıl o puan türünden aldığı puan ve eğer varsa geçmek istediği programın ortak derslerindeki başarısı dikkate alınarak değerlendirilir ve ayrılan kontenjana göre geçiş sağlanır.

İki farklı uygulaması vardır.

1.Kurumlar arası yatay geçiş

2.Kurum içi yatay geçiş

Özetle; Tercihlerde teknik hatalar çok sık yaşanıyor. Sıralama hataları yapılıyor. Genellikle bölüm sıralaması konusunda öncelikler iyi belirlenmeli. Bazen istekler aklın önüne geçiyor ve çoğu zaman hayalci tercihler oluşturuluyor. Fazla hırslı olabilirsiniz ama yetersiz olduğunuz alanları görmezden gelmemelisiniz. O nedenle hedeflerinizle, gerçekler mutlaka örtüşmeli. Bu iki gerçeklik birbirine ne kadar yakın olursa başarı ve doğru tercihte size o kadar yakın olacaktı

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık