ads en üst

En Cesur Gazete

  • Dolar 5.7734
  • Euro 6.3916
  • GR ALTIN 279.24
  • ÇEYREK 456.56

Borçlanma Reddedildi Ortalık Karıştı...

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın 169 milyon liralık borçlanma talebi oy çokluğuyla reddedildi. Red kararı Cumhur ve Millet ittifakı üyelerini karşı karşıya getirdi. Oturumda sert tartışmalar yaşandı, evraklar havada uçuştu. Kararın ardından Başkan Karalar meclisten erken ayrıldı.

Borçlanma Reddedildi Ortalık Karıştı...
  • 08 Ağustos 2019, Perşembe 23:19

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi, Başkan Zeydan Karalar'ın geçmiş yönetimden kalan işçi alacakları ile diğer borçların ödenmesi için sunduğu 169 milyonluk borçlanma teklifini çoğunluktaki Cumhur İttifakı'nın oylarıyla reddetti. Reddedilen teklifin içinde bayram öncesi işçilere ödenecek maaşların da bulunduğu belirtildi.

İŞÇİLERE YAPILACAK ÖDEME CUMHUR İTTİFAKINA TAKILDI

Başkan Karalar, karaya oturmuş bir gemiyi yüzdürmeye çalıştıklarını ve Adana Büyükşehir Belediyesi'nin de batmış bir gemiye benzediğini ifade ederek, başta işçi alacakları olmak üzere bazı ödemeler için borçlanma yetkisi istediklerini söyledi. Bunun için meclis üyelerinin vicdanına güvendiklerini kaydeden Başkan Karalar, bugüne kadar ASKİ çalışanları dahil toplam 879 kişinin iş akitlerinin feshedildiğini 125'inin kendi istekleri ile emekli olduğunu, 88'inin istifa ettiğini açıkladı.

25 SAHTE DİPLOMALI ÖĞRETMEN TESBİT EDİLDİ

Başkan Zeydan Karalar, Adana Büyükşehir Belediyesi Eğitim Merkezleri’nde çalışan 25 sahte diplomalı öğretmen tespit edilmesinin ardından, 1 yıl boyunca uzaktan eğitim yapılacağını, öğrencilerin ve sınavlara hazırlanan çocukların-gençlerin mağdur olmaması için konu üzerinde çalıştıklarını anlattı.

Borçlanmayla ilgili gündem maddesi hakkında söz alan AK Parti Gurubu Başkanvekili Ozan Gülaçtı da, Adana'nın yararına olacak projelere her zaman destek olduklarını ve olmaya devam edeceklerini belirterek, borcu borçla kapatmaya karşı olduklarını söyledi.
AK Parti Grup Sözcüsü Vedat Gündoğan da borçlanma konusunu komisyonlarda değerlendirdiklerini, Cumhur İttifakı olarak alınan kararın siyasi bir önyargı olmadığını vurgulayarak, "Cumhur İttifakı'nın vicdanı Adana'nın vicdanıdır" dedi.
Yapılan konuşmalardan sonra borçlanma yetkisi oylamaya sunuldu. Komisyon kararı oy çokluğuyla kabul edildi.
Salona alınan bazı vatandaşların Cumhur İttifakı üyelerine sözlü sataşmaları ise kısa süre gerginliğe yol açtı.
Borçlanma yetkisi meclisten geçmeyince Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar meclis başkanlığı koltuğunu Mustafa Bayar'a bırakarak salondan ayrıldı.
Adana Büyükşehir Belediye Meclisi çalışmalarına yarın saat 11.30'da devam edecek.

CEYHAN BAYRAMA HAZIR CEYHAN BAYRAMA HAZIR

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

yukarı çık