Vali Köşger'den 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajı

Adana Valisi Yavuz Selim Köşger, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Vali Köşger'den 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajı
  • 07 Mart 2024, Perşembe 12:33

Vali Köşger'in yayınlamış olduğu mesajda şu ifadeler kullanıldı;

“Milletimizin var olduğu günden bu yana toplumumuzu ayakta tutan, varlığıyla yarınlarımızı

aydınlatan, geleceğimize yön veren, sevgi dolu yürekleriyle birleştiren, yönlendiren ve toplumumuzun temelini oluşturan tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulunun 1977 yılında 8 Mart’ı Dünya Kadınlar Günü olarak kabul etmesiyle birlikte bu tarih; tüm dünya kadınlarının hak, eşitlik, özgürlük ve adalet kavramlarını elde edebilmek uğruna verdikleri var oluş mücadelesinin simgesi haline gelmiştir.

Geçmişten günümüze kültür ve medeniyetimizin temelini oluşturan, toplumumuzun birçok alanında söz sahibi olan kadınlarımız; bir ailenin temel yapı taşı, ailesini koruyan, geliştiren, çocuklarını yetiştiren dolayısıyla topluma yön veren kişilerdir. Bu sebeple insanlık ve toplumlar için son derece önemli olan kadınlarımızı dar kalıplara sığdırmak ve gerçek potansiyellerini göstermelerine engel olmak onlara yapılabilecek en büyük haksızlıktır.

 

Sanayi, ticaret, tarım, ekonomi, yönetim, eğitim, bilim, teknoloji başta olmak üzere birçok alanda üstlendikleri rollerle ve elde ettikleri başarılarla toplumumuzun her alanında etkin bir şekilde yer alan tüm kadınları daima desteklemeli, daha büyük başarılara imza atmaları için yüreklendirmeliyiz.

 

‘Cennet anaların ayakları altındadır.’ anlayışına sahip bir medeniyetin mensubu olarak Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Ey kahraman Türk kadını, sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın.’ sözü daima bize yol gösteren bir pusula niteliğindedir. Bu düsturdan yola çıkarak Devletimiz tarafından birçok alanda uygulanan pozitif ayrımcılık ve yasal düzenlemeler vasıtasıyla kadınlara karşı uygulanan hor görme, istismar, baskı ve şiddetin daima karşısında duracak; ülkemizin kadınlarını söz konusu olan tüm olumsuzluklardan korumak amacıyla gerçekleştirilen tüm projelerin her daim destekçisi olacağız.

 

Devletimizce atılan adımlar vesilesiyle toplumumuzun temeli kadınlarımızın kendilerini her alanda geliştirerek hak ettikleri saygın konuma ulaşacaklarına inancımın tam olduğunu belirtiyor, bu duygu ve düşüncelerin ışığında; başta şehitlerimizin ve gazilerimizin kıymetli anneleri ile eşleri olmak üzere ülkemizin gelişmesine katkı sunan, yüreğindeki karşılıksız sevgisi, şefkati ve merhametiyle yeni nesillerimizi yetiştirerek geleceğimize yön veren tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum.

İstiklal ve istikbalimiz uğruna şehit düşen tüm kadın şehitlerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyor, tüm kadınlarımıza sağlık, mutluluk ve esenlikler diliyorum.”

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık