Sümer, “Adana’da tekstil sektörü destek bekliyor”

CHP Adana Milletvekili ve TBMM Kit Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, “Adana’da tekstil sektörünün yaşadığı sorunları” Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşıdı gündemine taşıdı.

Sümer, “Adana’da tekstil sektörü destek bekliyor”
  • 21 Eylül 2023, Perşembe 12:28

Milletvekili Orhan Sümer “Tekstil sektörü son bir yıl içinde uluslararası ilişkilerdeki yaşanan dalgalanmalar, Saray İktidarının dengesiz ekonomi politikaları, tedarik zincirinin değişmesi, enerji zamları ve ucuz ithalat alternatiflerinin ortaya çıkması nedeniyle büyük bir durgunlukla karşı karşıya kaldı. İçinde boyama, denim, iplik, hazır giyim ve konfeksiyon gibi birçok kolu barındıran tekstil sektöründe işçi çıkarmaların sayıları binlerle ölçülmeye başladı. Adana’da önemli bir istihdam kollarından biri olan tekstil sektörü kendileri için iktidarın destek paketleri açıklamasını bekliyor.” Dedi

İKİ HAFTADA 11 TEKSTİL ATÖLYESİ KEPENK KAPATTI

Sümer, “Küresel düzeyde tüketimin pandemi öncesi seviyeleri yakalaması, hatta geçmesi sonucunda tekstil ve hazır giyim sektöründe ciddi bir hareketlilik yaşandı. Tekstil ve hazır giyim üreticisi olan tüm ülkeler bu toparlanmadan faydalanırken; ülkemizde tekstil sektöründe olanlar ne yazık ki her geçen gün şartların kötüleştiğini belirtiyorlar. Öyle ki sadece Adana’da iki hafta içerisinde 11 tekstil atölyesi kapanmak zorunda kaldı.” Dedi.

TEKSTİL SEKTÖRÜNDE HEM İŞÇİ HEM İŞVEREN DERTLİ

Orhan Sümer, “Sektörde uzun zamandır durgunluk var. Fason üretim yapan atölyelerden üçer beşer işçi çıkışlarını çıkışları duyuyoruz. Atölyeler sipariş almıyorlar. Talep gelmediği zaman ip de kalıyor, kumaş da kalıyor. İşçi çıkışlarının verildiği atölyelerin yanı sıra kısmi çalışma yapan yerler de var. Normalde hafta içi ve hafta sonu mesaisi yapan yerler bazı günler hiç kepenk açmıyor. İşçi zaten bir noktada bu mesailerle ayakta kalabiliyorken bu durum işçi için zorlu bir durum hal alıyor. Tekstil sektörü hem işçisi hem işvereniyle zor durumda” Dedi

DENGESİZ KUR POLİTİKASI ON BİNLERCE KİŞİNİN EKMEĞİNİ İŞVERENİN EKMEK TEKNESİNİ TEHLİKEYE SOKUYOR

Orhan Sümer, “Özellikle yurtdışına iş yapan atölyeler ülkemizde uygulanan dengesiz ekonomi politikaları yüzünden ağır bedeller ödüyor. Artan girdi maliyetleri karşında ne yapacaklarını şaşırmış durumdalar. Yurtdışı ile olan anlaşmalarını iptal edemiyorlar çünkü büyük cezası var. Fakat üretime devam edemiyorlar çünkü kur nedeniyle zarar ediyorlar. İşçi çıkartmaya yönelen atölyeler üretimi zamanında teslim edemiyor. Neresinde tutarsanız elinizde kalan bir girdabın içinde çözüm bekliyorlar. İktidarın istihdamın devam etmesi amacıyla acilen önlem alması gerekiyor” Dedi.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık