Jeoloji Mühendislerinden Soner Çetin’e Destek

Jeoloji Mühendislerinden Soner Çetin’e Destek
  • 24 Nisan 2023, Pazartesi 15:07

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Mehmet Tatar, Çukurova Belediyesi’nin depreme yönelik aldığı kararı desteklerini belirtti.

Mehmet Tatar ve şube yönetimi Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin’i ziyaret ederek, Türkiye’de 11 ili etkileyen Kahramanmaraş merkezli depremlerle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Başkan Soner Çetin, iki büyük depremde Adana’da yıkılan 11 binanın Çukurova’da olması nedeniyle gözlerin bu ilçeye çevrildiğini belirterek, “Bu durum hepimizi şaşırttı. Çünkü Çukurova’da yapı stokunun iyi olduğunu düşünüyorduk. Tabi sonradan gerçek anlaşıldı. Yıkılan binalar 1992-1997 yılları arasında deprem yönetmeliği çıkmadan önce, yapı denetiminden geçmemiş yapılardı. Çok şükür deprem yönetmeliğine göre yapılmış binalarda hasar yok. İnceleme yapıldıkça anlaşıldı ki Çukurova’daki yapı stoku sınıfı geçti çünkü Çukurova’da yıkılması gereken ağır hasarlı bina sayısının 72 olduğu tespit edildi. Diğer ilçelerde ise bu sayı her bir ilçe için 500’ü geçti. Üstelik depremler Çukurova’da 6,7 büyüklüğünde hissedilirken diğer ilçeler 4,9 ila 5,1 hissedildi. Buna karşın Çukurova’daki hasar diğer ilçelerle kıyaslanmayacak kadar düşük düzeyde.” dedi.

Başkan Soner Çetin deprem sonrası imar konusunda adeta sıkıyönetim ilan ettiklerini söyleyerek, “Çok önemli kararlar aldık ve meclisimizden geçirdik. Binalara kat sınırlaması getirdik, yeni imara açılan bölgelerde emsal kaybı olmadan yapıları 5 katla sınırlandırdık. Sismik izolasyon ya da damper zorunluluğu getirdik. Asma ve çekme katları yasakladık. Bodrum otoparkı zorunluluğunun istisnalarını ortadan kaldırdık. Bu konuda işi sıkı tutuyoruz. Aldığımız bu kararların diğer belediyelerce de örnek alınacağını düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Zemin etütlerinin öneminin farkında olduklarını kaydeden Başkan Soner Çetin, bu işi daha da ciddiye alacaklarını ve zemin etütlerinin belediye tarafından yapılacağını, bunun için de belediyedeki jeoloji mühendislerinin sayısının artırılacağını açıkladı.

Jeoloji Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Mehmet Tatar da Çukurova Belediyesi’nin deprem önlemlerini yakından takip ettiklerini ve desteklediklerini söyledi. “Kamu yararına olan her konuda yanınızdayız” ifadesini kullanan Mehmet Tatar, “Ülkemiz bir deprem ülkesi ve bu konuda herkesin üzerine düşeni yapması gerekiyor. Çukurova Belediyesi’nin bu konuya ciddiyetle eğilmesi bizi memnun ediyor. Biz de her zaman destek vermeye hazırız” dedi.

Soner Çetin yol işçileriyle kahvaltıda buluştu Soner Çetin yol işçileriyle kahvaltıda buluştu

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık