Hukukçular da ayaklandı..

Hukukçular da ayaklandı..
  • 07 Temmuz 2022, Perşembe 22:29

ADANA BAROSU ÖLDÜRÜLEN AV. SERVET BAKIRTAŞ VE DR. EKREM KARAKAYA’NIN KATLEDİLMESİNİ YÜRÜYÜŞLE PROTESTO ETTİ

Adana Barosunun çağrısıyla meslektaşlarımız, dün İstanbul’da Av. Servet Bakırtaş'ın silahlı saldırı sonucu katledilmesine tepki gösterdi. Yeni Adana Adliye Sarayı önünde toplanan avukatlar, meslektaşlarına yönelik artan şiddet olaylarını kınadı.
Burada basın açıklaması yapan Baro Başkan Yardımcısı Av. Miyesser Ersalan Önenli, meslektaşlarının hayatını kaybetmesinin üzüntüsünü yaşadıklarını söyledi.

“BİLİYORUZ Kİ, BAŞIMIZ SAĞ OLMAYACAK BİZİM..”

Av. Bakırtaş'ın ailesine başsağlığı dileyen Av. Önenli, "Artık bildiriler yazmak, yaslar tutmaktan bıktık. Sanıkların ağırlaştırılmış müebbet hapislere mahkumiyetleri acımızı hafifletmiyor artık." dedi.
Av. Önenli, bu mesleği adaletin tecellisi için yaptıklarını anlatarak, "Savunma olmazsa yargılama olmaz. Öylesine kutsiyet yüklüyoruz ki mesleğimize, şimdi bir özel müdafi olmazsa bu katil zanlısını da bir avukat savunacak. Biliyoruz ki başımız sağ olmayacak, dilenen sabırların sırasız avukat ölümlerine yararı olmayacak. Avukat Servet Bakırtaş ile birlikte verdiğimiz can, taşan sabrımızın durdurduğu son yürek olmayacak. Duruncaya kadar hukuk adına durduruluncaya kadar adalet adına Servet Bakırtaş'ın yüreği şimdi bizde atacak." diye konuştu.
Açıklamanın ardından avukatlar cübbeleriyle 500 metre mesafedeki Adana İl Sağlık Müdürlüğü önüne yürüdü. Burada da Konya Şehir Hastanesi'nde görevli Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ekrem Karakaya'nın öldürülmesine tepki olarak Adana Tabip Odası tarafından düzenlenen basın açıklamasına destek verdi. Açıklamaya Adana Milletvekilleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de katıldı.

Eyleme, Başkan Yardımcısı Av. Miyesser Ersalan Önenli, Genel Sekreter Av. İlker Mengü, Sayman Av. V. Mert Kuşdemir, Yönetim Kurulu Üyeleri Av. Gül Yalçın, Av. Nevzat Elçi, Av. Neval Yurtdaş, Av. İlker Güzel, Av. Ayşe Duygu Özgüven, Av. Özcan Delihasan, TBB Sabahattin gümüş, TBB Delegesi Av. Sinem Tanrısınatapan, TÜRAVAK Denetleme Kurulu Üyesi Av. Sabahattin Gümüş ve avukatlar geniş katılım gösterdi.

Hukukçularda ayaklandı...

BASINA ve KAMUOYUNA

Saygıdeğer meslektaşlarım, hepiniz Baro Bakanımız Av.Semih GÖKAYAZ ve tüm yönetim kurulu arkadaşlarım adına saygıyla selamlıyorum.
Dün Bakırköy’de bir meslektaşımızı alçakça sıkılan kurşunlara kurban verdik. Av. Servet Bakırtaş sadece ve yalnız avukatlık yaptığı için öldürüldü. Avukatı müvekkili ile özdeşleştiren sapkın zihniyet, silahtan aldığı güçle, ölüm kustu.

Elim olay hakkında edindiğimiz bilgiye göre, yaralama suçu nedeniyle mahkum olup cezaevinden yeni çıkan ve kendisine karşı açılan tazminat davasının geri çekilmesini isteyen, ancak bu talebi reddedilince tehditlere başlayan katil zanlısının önce meslektaşımızı sonra da dava açan müvekkilini öldürdüğü anlaşılmaktadır.

Bu ve benzeri gerekçelerle gerçekleşen avukat ölümleri ya da saldırılar, mesleğimizi yaparken hangi tehditleri taşıdığımızdan öte bu tehditleri yaratan toplumsal bakışı da anlatmaktadır. Avukatın rolünü ve yaptığı işi kavramaktan uzak bir zihin yapısının, giderek onu taraf konumuna sürüklemesi, kelimenin tam anlamıyla bir ilkelliktir. Bir mesleğin “ölümü göze alarak” sürdürülmesi, sürdürenler için ne denli onur vesilesi olsa da, o toplumun bir kesimi için UTANÇTIR...

Artık bildiriler yazmak, yaslar tutmaktan bıktık. Sanıkların ağırlaştırılmış müebbet hapislere mahkumiyetleri acımızı hafifletmiyor artık… Her bir avukat ölümünün bir “toplumsal ders” olmasını, bu zavallı yaratıklara bir şeyler anlatmasını beklerken çoğalan ölümler, bizden bir parça daha koparmaya devam ediyor. Oysa biz adaletin tecellisi için yapıyoruz bu mesleği… Savunma olmazsa, “yargılama olmaz” diyoruz. Öylesine kutsiyet yüklüyoruz ki mesleğimize, şimdi bir özel müdafii olmazsa, bu katil zanlısını da “bir avukat” savunacak.

Biliyoruz ki, başımız sağ olmayacak bizim…

Dilenen sabırların sırasız avukat ölümlerine yararı olmayacak. Avukat Servet Bakırtaş ile birlikte verdiğimiz can, taşan sabrımızın durdurduğu son yürek olmayacak. Duruncaya kadar hukuk adına, durduruluncaya kadar adalet adına Servet Bakırtaş’ın yüreği şimdi bizde atacak. Kamusal hizmet veren bir mesleğin mensupları olarak Av. Servet Bakırtaş’ı düşünce dünyamızda şehit olarak yaşatacağız.

Sözün bittiği yerdeyiz… ve biliyoruz ki başımız sağ olmayacak ama yine de önce merhum meslektaşımızın ailesine sonra da bütün meslektaşlarımıza, başsağlığı dilerken aynı zamanda yine mesleğini ifa ederken katledilen Dr.Ekrem KARAKAYA ve tüm tabipler odası camiasına da başsağlığı ve allahtan rahmet diliyoruz.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık