“Cumhurbaşkanı Üreticinin Yüzünü Güldürdü”

“Cumhurbaşkanı Üreticinin Yüzünü Güldürdü”
  • 07 Haziran 2023, Çarşamba 10:30

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, az önce sosyal medya hesabı üzerinden açıkladığı rakamlarla üreticiyi sevindirdi. 

Erdoğan, “Toprak Mahsulleri Ofisinin 2023 yılı buğday ve arpa alım fiyatlarını belirledik. Hububat Üretim Primi desteğiyle birlikte üreticilerimizin eline ton başına ekmeklik buğdayda 9 bin 250 TL, arpada ise 7 bin 500 TL geçecektir. Çiftçilerimize ve ülkemize hayırlı olsun.” şeklinde konuştu. 

Bu arada Adana Çiftçi Birliği Başkanı Mutlu Doğru, belirlenen fiyatları çiftçi lehine olumlu bir gelişme olarak değerlendirdi. 

Doğru’nun açıklaması: 

“Pandemi sonrasında dünyada buğday fiyatları 380 dolardan yaklaşık 240 dolara kadar gerilemiştir. Türkiye’de ise üretimdeki maliyet artışı geçen yıla göre gerilemesine rağmen bu yıl da yaptığımız hesaplara göre 1 kg buğdayın üretim maliyeti 7.11 TL civarında gerçekleşmiştir. 

Piyasadaki finansman daralması ve devir eden stoktaki fazla buğday miktarı nedeniyle buğday fiyatları iç piyasada 6-6.50 TL civarına kadar gerilemişken, TMO tarafından alım fiyatının 8.25 TL, destekleme priminin de piyasaya satışlar dahil 1.00 TL olarak açıklanması çiftçimiz açısından memnun edicidir. 

Son yağan bahar yağmurları ile verimdeki artış beklentisiyle açıklanan fiyat, buğday üretim sürekliliği ve gelecek yılki çiftçinin ekim tercihi açısından da önemlidir. 

Üretici, tüketici ve sanayici için dengeleri gözeterek uzun zamandır yapılan hesaplamalar ve piyasa araştırmaları sonucu açıklanan buğday fiyatlarında emeği geçen başta sayın Cumhurbaşkanımıza ve yeni Tarım Bakanımız İbrahim Yumaklı’ya teşekkür eder, tüm üreticilerimize verimli ve bol kazançlı bir hasat dönemi dileriz.“

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık