Başkan Kocaispir: “Yüreğir Cazibe Merkezi Olacak”

Başkan Kocaispir: “Yüreğir Cazibe Merkezi Olacak”
  • 08 Ağustos 2023, Salı 12:00

Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir, Yüreğir Millet Bahçesi içerisinde kurulan ‘Adana Gastronomi Merkezi, Yöresel Ürünler ve El Sanatları Merkezi’ için kadın kooperatifleri ile yapılan imza töreninde konuştu. Başkan Kocaispir, üreten kadınların da desteği ile Yüreğir’in yerli ve yabancı turistler için yeni bir cazibe merkezi olacağını söyledi.

Yüreğir Belediyesi’nin, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Çukurova Kalkınma Ajansı işbirliği ile Yüreğir Millet Bahçesi’nde hayata geçirdiği ‘Adana Yöresel Ürünler ve Mutfak Sanatları Merkezi’, Adana’nın yerel ve geleneksel mutfak kültürü ile zenginliklerini ziyaretçilerin beğenisine sunacak.

Adana’nın mutfak, yöresel ve el sanatları kültürünün korunması, bu ürünlerin üretim, eğitim, sunum ve tanıtım faaliyetlerini gerçekleştirerek Adana turizminin canlandırılmasına katkı sağlanması hedeflenen proje kapsamında, kadın kooperatiflerinin işletebileceği, şehrin yöresel ve el sanatları ürünlerinin sergi ve satışının yapılabileceği kooperatif merkezleri de oluşturuldu.

Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir’in ev sahipliğinde bu amaçla oluşturulan merkezlerin kadın kooperatiflerine tahsislerini içeren protokol imza töreni düzenlendi. Çukurova Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Ahmet Rıfat Duran’ın da hazır bulunduğu törende, Yedirenk Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, Mahperi Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, Adana Üreten Kadın Girişimci Üretim ve İşletme Kooperatifi ve Adana Hazar Tarımsal Kalkınma Üretim ve İşletme Kooperatifleri ile protokol imzalandı.

Protokol kapsamında Adana ve Çukurova bölgesine ait yöresel ürünler, el sanatları ve gastronomi ürünlerinin hazırlanması, sergilenmesi, deneyap etkinlikleri yaparak yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekecek workshop çalışmaları yapılması gibi birçok konuda işbirlikleri gerçekleştirilecek.

İmza töreninde konuşan Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir, Adana Yöresel Ürünler ve Mutfak Sanatları Merkezi projesi ile Yüreğir’in yerli ve yabancı turistler için yeni bir cazibe merkezi olacağını söyledi. Başkan Kocaispir, “Adana turizmine katkı sağlayacak, kültürel ve yöresel birikimimizi yansıtacak olan bu proje kapsamında, kadın kooperatiflerimiz ile imzaladığımız protokollerimiz ilçemize ve şehrimize hayırlı olsun” dedi.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık