Barut “Mazot Zamları Ocak Söndürüyor”

Barut “Mazot Zamları Ocak Söndürüyor”
  • 14 Eylül 2023, Perşembe 11:36

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, mazotta zamların geri alınmasını, ÖTV ve KDV'nin iptal edilmesini istedi. İki yıl önce 1 litre mazotun 7 lira olduğunu anımsatan Barut, "Şimdi bir litre mazot 41 liraya dayandı. İki senede tam 6 katlık fiyat artışı var. O zaman 700 liraya dolan traktörün deposunu doldurmak için şimdi mazota 4100 lira ödeniyor. Çekin elinizi çiftçinin cebinden. Zamları geri alın, mazotta ÖTV ve KDV'yi kaldırın" dedi.
 

"MALİYETLER KATLANARAK ARTIYOR"

Mazota yapılan son zamların ardından üreticilerin isyanını paylaşan Ayhan Barut, "Ülke tarımı bitiyor, elleri nasırlı çiftçi cayır cayır yanıyor. Mazottan gübreye, tohumdan zirai ilaca tarımsal üretim maliyetleri sürekli katlanarak artıyor, çiftçinin ürünü ise para etmiyor. Hatta geçen seneye göre fiyatlar daha da geriliyor. AK Parti iktidarı halkı açlığa, yoksulluğa, sefalete ve işsizliğe mahkum etti, çiftçiyi ve üretimi bitirdi. Saray iktidarı tam olarak zam ve kriz rejimine dönüştü. Vatandaşlarımızın pazar fileleri boş, tencereleri kaynamıyor, çiftçinin ocağı söndü" diye konuştu.

"ÇİFTÇİNİN CEBİNDEN ELİNİZİ ÇEKİN ARTIK"

Zam yağmurunun bitmek bilmeden yağdığını anlatan Ayhan Barut, iktidara çağrı yaparak şunları kaydetti:
"Tarımsal üretimde çiftçinin en büyük girdisi olan mazota yapılan son zamlar yüreğimizi dağladı yine. İki sene önce yani 2021 yılında 7 lira olan mazot fiyatı son zamla artık 41 liraya ulaştı. Mazot fiyatı tam iki yılda 6 kat arttı. Tarihte ilk kez mazot fiyatı 40 lirayı geçerek rekor kırdı. Türkiye'de çiftçimiz yıllık 3.5 milyar litre mazot kullanıyor. Mazotun litresindeki bir liralık fiyat artışı tarımsal üretim maliyetini tam 3.5 milyar lira arttırıyor. Bir liralık artışla çiftçiden 3.5 milyar lira çalınıyor. Çekin elinizi çiftçinin cebinden. Yazıklar olsun, zamlar geri alınsın. Çiftçinin kullandığı mazottan ÖTV ve KDV alınmasın. Çiftçiye yeterli şekilde ve uygun biçimde mazot desteği hakkıyla verilsin!"

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık