AK Parti’den ‘Trol Mafyası’ Yasa Hazırlığı

AK Parti’den ‘Trol Mafyası’ Yasa Hazırlığı
  • 14 Mayıs 2024, Salı 11:46

Sosyal medyadaki trollere karşı harekete geçen AK Parti'de, kapsamlı şekilde hazırlanan rapor Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunuldu. Hazırlanan 'Trol mafyası' raporunda sosyal medyada AK Parti, hükümet ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a karşı itibar suikastinde bulunan trollerin kimler olduğu ve hangi metotları kullandığıyla ilgili detaylar yer aldı.

'Trol mafyası nasıl oluşuyor?’ başlığının yer aldığı raporda, “Hangi fikri savunmak istiyorlarsa önce bir grup insanı alıp, kendi trolleri haline getiriyorlar. Bu troller, kendi özgürlük alanlarını ve cesaretlerini kazandıktan sonra bu adamlar mafyalaşıyorlar. Parayı kim veriyorsa; onların istedikleri şekilde seçtikleri kişi ya da gruplara karşı saldırıyorlar. Sosyal medyada mafyalaşmış bir trol ekibi var. Sosyal medyada hiçbir iz kaybolmuyor. Bu izler takip edildiğinde de bunların hangisi gerçek hesap, hangilerinin bot hesap ve bu hesaplar kimler tarafından yürütülüyor, bunlara ne kadar para harcanıyor görmek mümkün. Yüzbinlerce lira para harcanıyor” ifadelerine yer verildi.

Ekonomim'de yer alan habere göre; AK Parti kurmaylarının hazırladığı trol raporunda, AK Parti’nin kurumsal kimliğine zarar veren kişi, kişiler ya da grupların, belli isimleri özellikle seçtikleri vurgulandı. 

Sosyal medyada yapılan, ‘itibarsızlaştırma’ eyleminin partinin bütüne zarar verdiği kaydedilirken; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla yeni bir yasal düzenleme için harekete geçildi.

Raporda sistemin nasıl işlediği anlatıldı. Yasanın nasıl bir sisteme oturtulacağı konusunda çalışılıyor. Trollerle mücadele amacıyla hazırlanacak yasal düzenlemenin çerçevesi de çiziliyor. Buna göre; sosyal medyayı denetleyecek yeni bir sistem geliştirilecek. Bu sistemin hangi birim tarafından yürütüleceği belirlenecek. Hukuki mücadele edecek yeni bir mekanizma kurulacak. Hukuk önünde mücadelenin önü açılacak.

Günü birlik ya da anlık sahte hesap açanların engellenmesinin yasal çer-çevesi çizilecek. Kişi ya da grupları kasıtlı olarak itibarsızlaştırma ve toplumda küçük düşürme gibi eylemlerin tespit edilmesi halinde, cezai yaptırımların getirilmesi planlanıyor.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık