Adana'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıl dönümü kutlandı

Adana'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıl dönümü kutlandı
  • 05 Ocak 2021, Salı 20:47

Ocak Adana’nın Kurtuluş Bayramı nedeniyle, Atatürk Parkı’nda Atatürk Anıtı önünde tören düzenlendi. Covid-19 salgını nedeniyle pandemi kurallarına uygun şekilde yapılan törende Adana Valisi Süleyman Elban, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, 6. Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutan Vekili Tuğgeneral Mustafa Cüneyt Arıkan, Atatürk Anıtı'na çelenk sundu. Törene kentin askeri ve sivil erkanı katıldı.

Resim

ADANA KOLAY KURTARILMADI, BÜYÜK ACILAR, CEFALAR ÇEKİLDİ…

Törende konuşan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, 5 Ocak Adana’nın kurtuluşunun Adanalıların gurur kaynağı olduğunu söyledi. Başkan Zeydan Karalar, “5 Ocak hepimizin gururu. Böyle bir kentin vatandaşı, evladı olmaktan da büyük onur duyduğumu ifade etmek istiyorum. Türkiye’nin her karışı kolay kurtulmadığı gibi Adana da çok kolay kurtarılmadı. Çok büyük acılar, cefalar çekildi, ciddi sayıda şehit verilerek kurtarıldı Adana” dedi.

Resim

İŞKENCEDEN GEÇİRİLDİLER, TÜRKMENLERİ ELE VERMEDİLER

Türkiye  Cumhuriyeti’nin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, 1. Dünya Savaşı’nın ardından güneyden, ordu komutanlığından istifa ettikten sonra İstanbul’a geçmeden önce Adana’ya uğradığını kaydeden Başkan Zeydan Karalar, “ Adana’da Şakirpaşa Konağı dahil birkaç yerde toplantı yapar. Burada kurtuluş mücadelesinin olması gerektiği fikrine varır ve Pozantı’da direnç yuvaları kurma talimatı verir.

Resim

Bir süre sonra, uzun süre birlikte yaşadığımız Ermeniler yerli halkı katletmeye başlar. Fransızların desteğiyle yerel halka çok acı çektirirler. Ama Milli Kuvvetler onlara karşı direnir. Büyük acı çeken ve katliama uğrayan Türkmenler, Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatına uymak için yavaş yavaş Pozantı’ya giderler. Kullandıkları yol hepinizin bildiği Nardalı Konağı’nın olduğu yoldur. Orada Türkmenler misafir edilir, yerel yemekler yedirilir ve başlarına bir şey gelmeden Pozantı’ya gitmeleri sağlanır. Türkmenlerin liderleri ele verilsin diye Ermeniler ve Fransızlar tarafından Nardalı Ailesi’ne büyük işkenceler yapılır. Nardalı’nın kardeşi de dahil işkencede 6 insan öldürülür. Buna rağmen hiçbir Türkmen ele verilmez. Türkmenlerin sağlıklı biçimde Pozantı’ya varmaları sağlanır” diye konuştu.

Resim

BÖYLE ATALARIN TORUNU OLMAK HEPİMİZ İÇİN BÜYÜK GURURDUR

Başkan Zeydan Karalar sözlerini şöyle tamamladı: “Kuvayı Milliye Kuvvetleri çok az sayıda olmalarına, yeterli silaha sahip bulunmamalarına rağmen Fransız kuvvetlerini zayıflatırlar. Ermeni ve Fransız kuvvetlerini yıpratırlar. Yenileceklerini anlayan Fransızlar ek kuvvet gönderme kararı verirler. O ek kuvvetler de buradan giden Türkmen atalarımızın, dedelerimizin kıstırmasıyla imha edilir, Adana’ya inmeleri engellenir. Böylece Adana’nın kurtulmasının yolu açılır. Adana’nın kurtuluşu olan 5 Ocak, Ulusal Kurtuluş Mücadelesinde de önemli rol oynar. Böyle bir ulusun evladı olmak, bu ataların torunu olmak hepimiz için büyük bir gurur, büyük bir onurdur. 5 Ocak Kurtuluş Bayramımızı kutluyorum.  Bu vesileyle Başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum.” Törende bisiklet sporcuları, Pozantı ilçesinden kente getirdikleri "Atatürk'ün Mücahitlerinden Adana'ya" adı verilen Türk bayrağını, Adana Valisi Süleyman Elban'a teslim etti.

Resim

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık