Adana Yanıyor, Gölgede 47 Derece!

Adana Yanıyor, Gölgede 47 Derece!
  • 14 Ağustos 2023, Pazartesi 10:20

Geçtiğimiz haftalarda aşırı sıcakların etkisini göstermesinin ardından bunaltıcı hava yeniden mevsim normallerine dönmüştü. Bu kez uzmanlar aşırı sıcakların geri geleceğine dair uyarılarda bulundu.

Peki, bu defa yaşanacak aşırı sıcaklar hangi bölgelerde etkili olacak? Prof. Dr. Orhan Şen, hava durumu tahminlerine ilişkin açıklama yaptı.

"AŞIRI SICAKLAR BAŞLAYACAK! REKOR SICAKLIKLAR ÖLÇÜLEBİLİR"

Sosyal medya hesabından paylaşımlarda bulunan Orhan Şen, "Yarın pazar itibaren Basra'dan gelen sıcak hava ile İç Anadolu, Doğu Anadolu, Doğu Akdeniz, Güney Doğu ve Doğu Anadolu'nun batısında aşırı sıcaklar başlayacak. Bu bölgelerdeki bazı illerde rekor sıcaklıklar ölçülebilir. 5 gün sürecek sıcak dalgası Marmara, Ege, Karadeniz'i etkilemeyecek." ifadelerini kullandı.

"İŞİNİZ YOKSA DIŞARI ÇIKMAYIN"

Şen "Geçen haftalarda batı bölgelerimiz aşırı sıcakların etkisindeydi. Bu hafta pazar - çarşamba arası İç Anadolu, Doğu Anadolu, Doğu Akdeniz, GDA sıcak dalgası etkisinde kalacak. Sıcak hava dalgası doğal afet yaratır. Bu bölgede yaşayanlar; işiniz yoksa dışarı çıkmayın" dedi.

"ADANA'DA PAZAR VE PAZARTESİ GÖLGEDE 47 DERECE BEKLİYORUZ"

Hava Forum'dan yapılan paylaşımda ise "Adana'da pazar ve pazartesi gölgede 47 derece bekliyoruz. Yer hizası (asfalt v.b.) sıcaklıklar ise yer yer 55-60 dereceye çıkabilir. Adanalılar asfaltta yumurta pişirme denemeleri yapabilir. 24.08.1958 merkez 45.6° rekorunu Adana 47° ile kırabilir" denildi.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık